A por



 Hogy miért is a por? És mi miért foglalkozunk ezzel, egyáltalán érdekünk-e hogy ezzel foglalkozzunk? Persze, hiszen a környezet, ahol élünk meghatározó és kötelességünknek érezzünk, hogy foglalkozzunk vele.  
Gondoltál már arra, hogy Európa szinten hol áll az országunk ilyen téren? Tudtad, hogy Bukarest, fővárosunk, a legporosabb főváros egész Európában?
Egy átlagos nap itt nálunk, forrás: ProTV hírek
A por legfőbb forrásai a járművek, egyes esetekben a ennek sűrűségét növelik a túlhasznált kerekeről és utakról származó részecskék is. A 2000-ben mért átlagos napi forgalomi adatok alapján Brassóban (országunk nyelvén Braşov, egy nagyobb város a miénkhez közel), naponta 971 járművet regisztráltak a megyei utakon valamint 597-et a kisebb utakon, amely Brassó lakosságához képest (2002-es adatok alapján 283.901 személy) egy óriási szám.
Kritikusan szennyezett megyék Romániában, forrás: gândul.info
Emiatt a forgalom az egyik fő oka, hogy Románia levegőjének lemért átlagos portartalma 3.1 microgramm/m3-mal meghaladja az Európai átlagot, amely 40 microgramm/m3. Nem is beszélve arról, hogy a szennyezettség mértékét az időjárás is befolyásolja, így ennek mértéke nyáron akár a téli mennyiség 20-30-szorosára is megnő, egy újkeletű méréssorozat alapján melyet Brassó Metropolisz Ügynöksége és a Helyi Tanácsa végeztetett. Továbbá a porkoncentráció Bukaresteben tízszer nagyobb, mint más európai fővárosokban, nagyjából 280 tonna/km2.

Porszennyezettség Európa levegőjében, előrejelzés 2020-ra
A Nemzeti Egészségügyi Hivatal adatai alapján a belélegzett por részecskékhez sokszor baktériumok, vírusok, spórák és más mérgező anyagok tapadnak. A por részecskék károsíthatják a szervezetünket, okozhat továbbá köhögést, légzési nehézségeket és más problémákat, miután felszívódik a tüdőkben. A Nemzeti Levegőminőség Mérő Hálózat adatai alapján az asztma, krónikus légcsőhurut kardiovaszkuláris morbiditás egyre gyakoribb ok arra, hogy orvoshoz forduljunk.
     A por visszafordíthatatlan sérülést okozhat a számítástechnikai rendszerkeben is, főleg az áramkörökben. Egy normál személyi számítógép nem képes nagy porsűrűség mellett működni, tehát lépések szükségesek az állapot enyhítésére.

Honnan jött az ötlet? Mikor a fenti adatokkal szembesültünk, már nem is volt kétséges, hogy jól választottunk-e.
Légszennyezés-Románia egyes területein meghaladta az éves határértéket, forrás: ecomagazin.ro
Napjainkban a levegő szennyezettsége egyre komolyabban vett probléma nem csak a tudósok, hanem a mindennapi emberek által is. A régiónkban, mint más helyeken is, komoly egészségügyi gondokat okoz a magas porkoncentráció, ennek ellenére mégsem tesznek jelentős lépéseket ez ellen.  A projekt segítségével felhívhatnánk a lakosság figyelmét a levegő szennyezettségére és a méréseinkkel szívesen segítenénk még a hivatalos fellövés előtt is.

Comments

Popular Posts